EKG

Ordinace vlastní 12-svodové EKG. EKG vyšetření je součástí každého interního vyšetření a má spolu s anamnézou a klinickým obrazem rozhodující význam pro stanovení diagnózy. Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce. Kromě toho může odhalit zvětšení jednotlivých srdečních oddílů. EKG jednoduchým a nebolestivým způsobem monitoruje činnost srdce a včas upozorní na řadu zdravotních odchylek.


Postup vyšetření

Při vyšetření leží pacient na lůžku na zádech s obnaženou horní polovinou těla a kotníky. Sestra připevní na určená místa snímací elektrody. Na zápěstí a kotníky dostane pacient tzv. končetinové elektrody. Každá z nich má svoji barvu (červenou, žlutou, zelenou a černou). Další elektrody jsou pomocí přísavek připevněny na hrudník. K zajištění lepší vodivosti je možné potřít pokožku vodou nebo speciálním gelem. Po připevnění elektrod začíná vlastní měření. Je důležité, abyste zůstali v úplném klidu, nehýbali se a nemluvili. Vyšetření je absolutně nebolestivé. Přístroj při něm pouze snímá vlastní elektrickou aktivitu srdce, aniž by přitom do vašeho organismu vysílal jakoukoliv energii.


Vyhodnocení výsledků

Snímaná elektrická aktivita je následně převedena do křivky, která je uložena v počítači s možností následného vytisknutí a při dalších vyšetření jej kdykoliv vygenerovat a srovnávat. Dále jsme schopni s daným záznamem pracovat a při nejasnostech jej odeslat elektronickou poštou spolupracujícímu kardiologovi – vše ve snaze o minimalizaci chyb při vyhodnocení.